Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach

27-612 Wilczyce 178, tel. 15 837-74-72, email: gbpw134@wp.pl

×

Ostrzeżenie

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_attachments,

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_attachments,

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_attachments,

Święto Plonów

18 sierpnia bieżącego roku w naszej gminie odbyło się ,,Święto Plonów''. Jest to święto rolników, ludzi ciężko pracujących na roli. W XVI w dożynki zagościły na dworach i w majątkach ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej, pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów ;okrężnego oraz dożynek. Okrężne nazywano uczty jesienne wyprawiane po sprzątnięciu z pola wszystkich plonów, dożynki oznaczają dożęcie oziminy i przyniesienia wieńca dożynkowego gospodarzowi. Biblioteka uczestniczy w obchodach z dużym zaangażowaniem, szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie obrzędu dożynkowego. W występach artystycznych przygotowanych przez pracownice biblioteki udział wzięły dzieci szkolne i zespół Wilczanie .

Pięknym akcentem podtrzymywania tradycji w naszej gminie jest przygotowanie przez każde sołectwo wieńca dożynkowego. W tym roku najpiękniejszym okazał się wieniec przygotowany przez mieszkańców Ocinka. Atrakcji było wiele;dzieci szalały na wesołym miasteczku, stoiska przyciągały słodkościami, młodzież i dorośli bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu Restart Milano, EFFECT i VIVAT. Do łez rozśmieszał kabaret Czwarta Fala.

Jesteś tutaj: Start Aktualności Artykuły z 2018 Święto Plonów